Kullancs elleni védelem2012.04.07. 10:47, aqua-terra
Itt a jó idő, aminek rengeteg előnye van, lehet sokat kint kutyázni, kirándulni velük, hatalmasakat sétálni, azonban néhány hátulütője is van a jó időnek. Az egyik ilyen a kullancsok által okozott betegségek. A kullancsok nagyon szivós, élősködő izeltlábúak, a pókok közeli rokonai. Szaporodásukhoz vér szükséges, főként emlősök vérét szivják, de nem vetik meg a madarakat és a hüllőket sem. Nem mindegyik kullancs terjeszti a betegségeket, csak egy kis részük. Ezek a betegségek a Lyme-kór és a virusos agyhártyagyulladás. Ami pedig még kutyáinkra nagy veszélyt jelenthet, az a Babesiosis. Mit lehet tenni? Elsősorban is a megelőzés a leghatásosabb. A boltokban különféle bolha-kullancs elleni nyakörveket és cseppeket lehet kapni már a pár száz forintostól a több ezer forintosig. Azonban igen nagy különbségek vannak köztük. Én leginkább két nyakörvet ajánlanék, a hazai piacon kapható két legjobbat: a Scalibor-t és a Kiltix-et. Az előbbi egy kicsit olcsóbb, legfőképp kullancs és szúnyog ellen véd. Egyeseknek voltak már vele negativ tapasztalataik, hogy allergiás lett rá a kutyájuk, de ez nem általánositható, az enyém például egyátalán nem az rá. 6 hónapig védelmet nyújt. A másik, a kiltix, a legjobbnak tartok nyakörv, véd a bolha és a kullancs ellen 7 hónapig is. Ára nagyjából ennek 4-6 ezer Ft között van mérettől függően. Az, hogy melyik a jobb változó, van akinek ez vált be jobban, van akinek amaz.
És mi a helyzet a cseppekkel? A cseppeknél egy adag egy hónapos védelmet nyújt, én egyszer használtam de már nem emlékszem a fajtára, talán Frontline volt. Igen jó volt amig tartott, egy darab bolhát vagy kullancsot sem találtam benne. A cseppeket a nyaknál felül szokták bedörzsölni a szőrbe, hosszú szörű fajtáknál általában ez a fajta védelem az ajánlottabb.
Akár nyakörvet használunk, akár cseppeket, 100% védelmet nem érhetünk el, igy minden túra vagy séta után nézzük át alaposan kedvencünket egy esetleges vérszivó kis parazita után és távolitsuk el ha találunk. Erre a célra van a kullancskanál is, amivel könnyen el lehet távolitani őket. Fontos, hogy mihamarabb észrevegyük, ne legyen ideje belefúródni, kutyánk bőre alá, hiszen úgy nagyobb az esélye, hogy fertőzést kaphat el. Természetesen a kutyánk védelme mellett a sajátunkra is figyeljünk, zárt cipőben és magasabb szárú zokniban menjünk, erdős, mezős terepre sétálni.
|