2012.05.16. 17:40, aqua-terra
Hagyományos tanitás vs. Klikkerképzés
Ahogy a tudomány és a technika is fejlődik, úgy a kutyatartás kúltúrája is folyamatosan fejlődik. Ennek egyik legjobb példája a klikkerképzés, egy forradalmian új tanitási módszer. Mielőtt belekezdenék, ejtenék pár szót az elődjeiről is.
A hagyományos képzésben gyakorlatilag rákényszeritettük a kutyát, hogy azt tegye amit szeretnénk. Szöges fojtónyakörv és póráz fel, majd megrántottuk a kutyát, hogy na nyomás tanulni. Például egy ültetés tanitása úgy zajlott, hogy fenekét lefele nyomtuk, mig a pórázzal a nyakánál fogva felfelé húztuk a kutyát. A rossz viselkedést büntettük, mig a helyes viselkedés elvárás volt. Ezzel a tanitási módszerrel azonban elvesztettük a kutyánk érdeklődését, lelkesedését, motivációját a tanulásra, nem fog önállóan kezdeményezni semmilyen feladatban, sőt inkább csak egy helyben marad, mert akkor kisebb a büntetés súlya mintha valamit rosszul csinálna. Ezt a módszert saját magam is alkalmaztam, igaz sok-sok éve, amikor magyarországon még nyoma sem volt a legújabb technikáknak. Úgyahogy működtek is, habár a kutya lassabban tanult igy. Ottvan az a megoldás is amikor már jutalomfalatot vezettünk be a tanitásba, igy a kutya már lelkesebb de a többi elv még mindig ugyanaz, rákényszeritjük a kutyára az akaratunkat, ha jól csinálja, jutalmat kap, ellenben büntetést.
Hagyományos képzésben részesült előző kutyusom is, valamint az új kutyusom is az első 6 hónapban (bár ő már inkább a jutalomfalatos megoldással). Novemberben találkoztam először a klikkerképzéssel, Korom Gábor előadásán, amire egyik ismerősöm hivott el aki már klikkerrel képezte a huskyját eredményesen. Az előadás végén beszéltem is Gáborral, kérdeztem miért is jobb a klikkeres képzés mint a hagyományos? A válasza hosszú volt, de egy mondat nagyon belevésődött a fejembe: "Melyikkel érsz hamarabb Budapestre Szegedről, görkorcsolyával vagy az autóval?"
Ez a hasonlat tökélesen szimbolizálta a különbséget: habár mindkettővel célba érsz, nem mindegy hogy milyen hamar. A görkorcsolya a hagyományos képzés, a klikker pedig az autó. Az autóval pedig sokkal hamarabb célba lehet érni, ez nem vitás.
Utána olvasva nagyon sok pozitivumot olvastam a klikkeres tanitással kapcsolatban. Első és legjobb, hogy csak pozitiv megerősités alapján tanitunk vele, azaz ha a kutya rosszat csinál, nem csinálunk semmit, ha jót akkor jutalmazzuk. Teljesen fizikai kényszer mentesen lehet vele elérni szinte bármit amire a kutya fizikailag képes. És mindezt nagyon gyorsan.
Nehezen álltam át a klikkerképzésre, de rengeteg előnye miatt a kutya érdekében átváltottam, és úgy őszintén nagyon bejött ez a módszer, azóta már sok mindent elértünk vele Jackievel közösen. Egy-egy tanulás alatt nem csak Jackie hanem én is tanulok. Hogy mi mindent értünk el közösen, arról is irok hamarosan beszámolót :)