Leegyszerűsitve, a tanitásnak 3 fő tipusa van. Az egyik a hagyományos, kényszerből való tanulás, ezt egy ÜL paranccsal példázom. Lucky még igy lett tanitva, első kutyusom. Az ÜL parancsszó kiadása után a kutya fenekét lefelé nyomjuk, mig a pórázzal meg a fejét felfelé húzzuk. Nagyon sokáig gyakorolni kellet mire megtanulta rendesen. Ez nem egy jó módszer, nem túl hatékony.
A második módszer, hogy a kutya elé tartunk egy jutalomfalatot, vagy kedvenc játékát. Előszőr megpróbál felugrálni ránk, úgy megszerezve amit a kezünkben tartunk. Ezt nem szabad hagyni. Egy idő után megunja, hogy nem éri el, és leül. Ekkor kell jutalmazni, dicsérni. Hatásos még az is, hogyha a feje felett hátrafele húzzuk az érdeklődést tárgyát. Ha leül, meg kell dicsérni, és természetesen odaadni neki a jutalmát. Igy pozitiv megerősitéssel a kutya örömmel fogja megmutatni ezt a gyakorlatot újra. Ezt egy két gyakorlás után már parancsszó hozzákötésével is csinálhatjuk, ha teljesen jól megy neki akkor már csak elég a parancsszó, vagy kézjel.
A harmadik, és mindmáig a legfejlettebb módszer, a klikkeres tanitás. A klikker egy ezköz, mely kattogó hangot ad ki mikor megnyomuk. Önmagában ez semmit sem ér, hiábba kattogtatunk a kutyának, nem fogja érteni mit akarunk vele. A klikker csak akkor működik jól, ha egy adott cselekvés formára klikkelünk, és utána azonnal adjuk a jutalomfalatot.
A klikkerrel való betanitás során, egyszerűen csak menjünk le sétálni, vigyünk magunkkal a klikkert és egy nagy adag nagyon finom jutalomfalatot. Klikkeljünk, és adjuk jutatlomfalatot a kutyának ha ránk figyel. Klikk, majd jutatlom falat. Egy idő után megtanulja a kutya, hogy ha meghallja ezt a hangot, akkor finom falatkákat kap. A klikker a tanitáshoz egy nagyon hasznos eszköz, korábban én is kételkedtem benne, azonban a tanitás, gyorsabban megy vele, jobban figyel a kutyus, tehát érdemes használni. Miután már ismeri a klikker hangját elkezdhetünk tanulni a klikkerrel. Ismét az ÜL paranccsal példázom. Hasonlóan mint az előző mószernél, az eljárás itt is ugyanaz. Azonban a különbség annyi, hogy a leülés és a jutalomfalat ott van a klikk. A kutya feneke amint a földet érinti, klikkelni kell és jutalmazni. Igy marad meg benne legjobban, hogy az adott pillanatban végzett viselkedésforma jó, helyes, jutalom jár érte, igy a kutya máskor is csinálni fogja. Fontos, hogy helyesen használjuk a klikkert, minden alkalommal amikor a kutya helyesen végzi a feladatot, klikkelni kell azonnal az adott viselkedésnél, ami szerintünk jó, valamint minden klikk után jár a jutalomfalat, ha véletlen nyomtuk meg akkor is illetve feleslegesen ne klikkelgessünk mert bezavarhatjuk vele a kutyát.
|