Pacsi adás
Egyik legalapabb trükk, szinte a legtöbb kutyus tud, és a gazdik valahogy ösztönösen meg is tudják tanitani az ebeiknek. Azonban ha ez még nem sikerült, vagy csak most kezdenénk el, akkor itt van pár javaslat a megtanitására:
1. módszer:
Az általam preferált módszert egy yorkshirre terrieres csajszi ismerősömtől hallottam először, ki is próbáltam rögtön a legelején. A lényege: hogy a kutyát miután leültettük csukott markukban egy jutalomfalatot tartva tartsuk az orra elé. A kutyus megpróbálja elvenni harapdálással és nyalogatással, ekkor ne adjuk oda és ne is hagyjuk hogy megszerezze. Hamar ráfog jönni a kutya, hogy a mancsát is használva talán jobban odafér. Amint egy picit is emeli a mancsát mehet a klikk és a jutalomfalat. Későbbiekben már nem kell a jutifalat sem a kézbe, hanem amikor pacsit ad, arra klikkelünk és adunk neki jutalomfalatot. Később már csak arra klikkeljünk és jutalmazzunk, ha a kezünkbe adja a pacsit, majd ilyenkor már lehet mondogatni neki hogy ,,Pacsit". Pacsit >> ad egy pacsit >> klikk és jutalom. Ezután próbáljuk ki hogy mondjuk hogy Pacsit, és csak akkor jutalmazzunk ha a parancsszó után adott egy pacsit. AZ aktiv, és persze jutalomfalattal motiválható kutyusok nagyon gyorsan megtanulják ezzel a módszerrel a pacsi adás fortéjait, az én tacskóm ezt az egészet amit itt leirtam fél perc alatt úgy megtanulta, hogy azóta is gyönyörűen adja a pacsikat lábra is és felváltva is. Ezeket sem túl nehéz megtanitani nekik, csak egy kicsit több időt forditsunk a tanitásra, és akkor tudni fogja mindenhová osztani a pacsikat mindkét lábbal.
2. módszer:
A kevésbé aktivabb, kicsit lomhább ebeknél próbáljuk meg a régi hagyományos módszert, egy kis klikkeres módszerrel egybekötni. Azaz emeljük meg a lábát, és mondogassuk neki a vezényszót, és jutalmazzuk. Ilyenkor egy kicsit több idő kell mire megtanulja, mit is várunk el tőle, mert mi emelgetjük a mancsát, igy nem önállóan jön rá a feladatra, de attól még lehet tudatos a viselkedés ha megtanulta. Hasonlóan az előző módszerhez, itt is fokozatosan haladjunk, és legyünk türelmesek mire eljutunk odáig, hogy a kutyus a kinyújtott kezünkbe már magától adja a pacsit.
Minden egyes sikeres pacsiadásnál főleg az elején a tanitásnál, nagyon dicsérjük meg a kutyust, hogy tudja, igen most jól csinálta, és a gazdi is nagyon örüljön, ugyanis a kutyák ezt érzik és ezt máskor is szivesen fogják csinálni, igy könnyebb a tanitás, de ez igaz szinte minden feladatra.
Jackie már lábra is tudja a pacsit :)
|